Prawda o teatrze: Kilka rzeczy, których nie wiesz o scenie artystycznejŚwiat teatru jest tajemniczy, wręcz egzotyczny. Wyobraź sobie miejsce, w którym artyści w dziwnych kostiumach przemierzają ulice i śpiewają dziwne piosenki, a publiczność z dziwnymi fryzurami słucha ich i klaszcze w dłonie aż do bólu. Dziwne, prawda? Tyle że powyższe stwierdzenie wcale nie jest prawdą. Świat teatru może być trochę dziwny, ale nie jest prawie tak niezwykły, jak ludzie myślą. Oto kilka rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o teatrach i ludziach, którzy je zamieszkują.

Sztuki nie są pisane z góry.

Jedynym momentem, w którym ostateczny tekst sztuki będzie istniał, jest proces prób. Aktorzy uczą się kwestii i blokowania (gdzie chodzą i stoją) w miarę rozwoju sztuki podczas prób. Dramaturg i reżyser współpracują ze sobą w miarę jak sztuka ewoluuje i rośnie. Ostateczny scenariusz często nie jest gotowy do pierwszego dnia prób. Jedyne wyjątki to kanadyjski Shaw Festival, gdzie sztuki powstają przez pięć lat, oraz broadwayowskie musicale, gdzie piosenki są często pisane przed scenariuszem. Nawet wtedy, jeśli piosenka zostanie wycięta ze spektaklu, rzadko kiedy ujrzy światło dzienne, ponieważ nie zostałaby napisana tak, by pasować do tego konkretnego aktora i tej konkretnej sytuacji.

Teatr nie jest tylko dla bogatych ludzi.

Koszt uczęszczania do teatru jest powszechnym błędnym przekonaniem. Faktem jest, że chodzenie na sztuki jest tańsze niż chodzenie do kina. Większość teatrów podnosi ceny swoich biletów, ale dotowane teatry w dużych miastach zazwyczaj pobierają tę samą cenę dla wszystkich: $20-$30. Ceny biletów są bardzo zróżnicowane w teatrach dotowanych. W Nowym Jorku cena biletu wynosi 20 lub 80 dolarów, w Londynie - 5 lub 45 funtów. Niektóre teatry w dużych miastach oferują bilety po 10 dolarów. Są to zazwyczaj mniejsze teatry, a często to właśnie one są najciekawsze i najbardziej żywotne artystycznie. Teatr jest istotną częścią naszej kultury i ludzie powinni mieć do niego dostęp niezależnie od dochodów. Dotowane teatry w dużych miastach starają się uczynić go dostępnym dla każdego.

Aktorzy i aktorki nie rodzą się piękni.

Wszyscy aktorzy przechodzą przez długi i żmudny proces samorozwoju, który obejmuje wiele lat klasycznego treningu, budowania CV i przesłuchań do ról. Niektórzy z nich odnoszą sukcesy, a niektórzy nie, ale zdecydowana większość z nich nie rodzi się piękna; stają się piękni w trakcie procesu. Aktorzy i aktorki są szkoleni, aby stać się innymi ludźmi. Są szkoleni do wcielania się w postacie, które mogą nie mieć nic wspólnego z samymi aktorami. Muszą umieć sprawić, by publiczność uwierzyła, że są kimś innym.