Ból szyi: Jak pozbyć się go w kilku prostych krokachKiedy pracujesz przy biurku przez cały dzień, łatwo jest pozwolić na utratę postawy. Możesz garbić się nad komputerem lub siedzieć z niewłaściwą postawą, nawet jeśli nie pracujesz aktywnie. To właśnie te małe rzeczy powoli niszczą Twoje ciało i sprawiają, że czujesz się obolały i sztywny. Napięte mięśnie szyi to jeden z najczęstszych problemów osób pracujących przy biurku. Zła postawa w połączeniu z długimi godzinami spędzonymi przy komputerze obciąża kark i może powodować bóle, które utrudniają swobodne poruszanie się lub skupienie na innych zadaniach.

Ustal własną rutynę

Najlepszym sposobem na uniknięcie bólu w szyi jest ustanowienie codziennej rutyny, która ponownie wyrówna twoją postawę, utrzyma twoje mięśnie elastyczne i zrelaksowane oraz poprawi krążenie. Istnieje kilka kluczowych składników do dobrej rutyny postawy:

 • Rozciągnij swoje mięśnie: Łatwo jest pozwolić, aby twoje mięśnie stały się sztywne i ciasne w czasie, jeśli nie rozciągasz ich regularnie.
 • Popraw swoje krążenie: Zdrowy przepływ krwi pomaga utrzymać mięśnie i tkanki nawilżone, co pomoże zapobiec skurczom i sztywności.
 • Utrzymuj swój kręgosłup w prawidłowej pozycji: Twój kręgosłup jest centralnym wsparciem dla całego ciała; Zła postawa może łatwo spowodować nieprawidłowe ustawienie i obciążenie, które może prowadzić do problemów z szyją i plecami.

Dla wielu osób źródłem bólu w szyi jest po prostu brak krążenia. Skupiając swoją uwagę na oddechu, możesz pomóc promować przepływ krwi do tego obszaru i złagodzić stres.

 • Usiądź prosto z rozluźnionymi ramionami i plecami opartymi o oparcie krzesła.
 • Zamknij oczy i skup się na oddechu. Upewnij się, że każdy wdech i wydech jest powolny, stały i głęboki.
 • Kiedy już skupisz się na oddechu, spróbuj zwizualizować wciąganie krwi do miejsca, w którym odczuwasz ból.
 • Jeśli nadal odczuwasz ból, spróbuj tej techniki, gdy będziesz w cichym miejscu, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał przez kilka minut.

Rozciągnij bolące partie mięśni

Silne mięśnie rdzenia i pleców są niezbędne do utrzymania dobrej postawy, niezależnie od zawodu czy stylu życia. Nie możesz po prostu skupić się na rozciąganiu szyi i ramion i oczekiwać, że unikniesz bólu. Musisz również wzmocnić mięśnie rdzenia i pleców, ponieważ odgrywają one istotną rolę we wspieraniu Twojego ciała i utrzymywaniu Cię w zdrowiu.

 • Kiedy siedzisz przy komputerze, staraj się utrzymywać plecy w jak najbardziej wyprostowanej pozycji, lekko unosząc biodra z krzesła.
 • Kiedy nie pracujesz aktywnie, staraj się wstać i jak najwięcej się ruszać.
 • Przynajmniej raz w tygodniu staraj się wykonywać jakieś ćwiczenia wzmacniające, jak np. chrupanie czy pompki, aby utrzymać silne mięśnie rdzenia i pleców.
 • Pamiętaj, aby zachować ostrożność przy wykonywaniu ćwiczeń rozciągających i wzmacniających, jeśli niedawno doznałeś urazu lub jesteś w trakcie rekonwalescencji po operacji.