Czym jest Ethereum?Ethereum to platforma blockchain z funkcjonalnością smart contract. Jest podobna do Bitcoina w tym, że może być używana do przesyłania wartości między użytkownikami, ale jest też czymś znacznie więcej. Ethereum pozwala użytkownikom wysyłać i wykonywać programy na blockchainie. Programy te są znane jako "inteligentne kontrakty" i mogą być wykorzystywane do wielu różnych celów. Sprawdź zatem najważniejsze informacje bitcoin. Osiągnięcie przepustowości każdej sieci ma plusy i minusy.

Jak działa Ethereum?

Idea stojąca za Ethereum jest podobna do idei stojącej za Bitcoinem: stworzenie zdecentralizowanego blockchaina z wbudowanym językiem programowania o kompletności Turinga, który można wykorzystać do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Ethereum ma dwa tokeny, które współpracują ze sobą, aby zasilić sieć Ethereum: Ether (ETH) i gaz. ETH jest tokenem, który jest przesyłany między użytkownikami i jest często określany jako "Ethereum". Jest używany do płacenia hostom aplikacji (tj. węzłom górniczym) za moc obliczeniową i jest również używany do nagradzania górników za zabezpieczanie sieci.

Wszystkie transakcje na Ethereum są opłacane w ETH. Gaz to paliwo, które zasila sieć Ethereum. Jest on używany do płacenia za obliczenia i przechowywanie w sieci Ethereum. Możesz myśleć o gazie jako "opłacie", którą ktoś płaci, gdy używa Ethereum. Jeśli chcesz uruchomić program na Ethereum, musisz zapłacić określoną ilość gazu. Jeśli nie zapłacisz wystarczająco dużo, twoja transakcja nie powiedzie się. Jeśli zapłacisz za dużo, twoja transakcja zakończy się niepowodzeniem.

Ether i Ethereum

Rodzimy token sieci Ethereum, Ether, jest wymagany przez każdego, kto chce budować na lub używać blockchain Ethereum. W tym sensie jest on podobny do Bitcoina, gdzie Bitcoin jest wymagany przez każdego, kto chce budować nowe rzeczy przy użyciu jego blockchaina. Jako przykład, powiedzmy, że chcesz stworzyć sklep internetowy, który akceptuje Ethereum jako płatność. Aby to zrobić, musiałbyś kupić trochę ETH (lub wydobyć go, jeśli chcesz iść tą ścieżką).

Smart Contracts

Inteligentny kontrakt jest programem komputerowym działającym w zdecentralizowanej sieci, a warunki kontraktu są zapisane w kodzie, który jest używany do zarządzania tą siecią. Podczas gdy Ethereum zawiera możliwość tworzenia inteligentnych kontraktów, nie jest to konieczne, aby to zrobić, aby budować w sieci Ethereum.

Wiele osób błędnie myśli, że Ethereum jest po prostu jednym wielkim blockchainem z mnóstwem inteligentnych kontraktów na nim. Jednak to, z czego nie zdają sobie sprawy, to fakt, że sieć Ethereum działa jak system operacyjny, który może uruchomić wiele różnych rodzajów zdecentralizowanych programów. Blockchain Ethereum jest językowo-agnostyczny, co oznacza, że nie obchodzi go, w jakim języku napisany jest kod. Możemy więc stworzyć zdecentralizowaną aplikację (dApp) na blockchainie Ethereum napisaną w Pythonie, JavaScripcie lub dowolnym innym języku, który można przekonwertować na format przyjazny blockchainowi.