Przewodnik po fotografii dla początkujących: Wskazówki, triki i techniki, które pomogą ci zrobić najlepsze zdjęcia w życiuSpójrzmy prawdzie w oczy - robienie zdjęć nie każdemu sprawia przyjemność. Mimo że żyjemy w czasach, gdy smartfony wyposażone w aparaty fotograficzne są łatwo dostępne, większość ludzi uważa, że o wiele łatwiej jest po prostu zrobić zdjęcie telefonem, niż je zrobić i odpowiednio zmontować. Jeśli należysz do osób, które chcą lepiej uchwycić chwile życia za pomocą obiektywu, to dobrze trafiłeś. W tym wpisie na blogu podzielimy się kilkoma przydatnymi wskazówkami, które pomogą każdemu poprawić swoje umiejętności fotograficzne.

Poznaj swój aparat, zanim zaczniesz robić zdjęcia

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie drogi do zostania lepszym fotografem jest poznanie wszystkich tajników swojego aparatu, aby wiedzieć dokładnie, co się robi, gdy przychodzi do robienia zdjęć. - Zrozumienie ustawień aparatu pomoże Ci robić lepsze zdjęcia, dając Ci większą kontrolę nad ich efektami. - Ponadto warto znać ograniczenia swojego aparatu, aby uniknąć tych typowych błędów, które sprawiają, że zdjęcia wyglądają jak zrobione ziemniakiem. - Na koniec warto poznać zalety niektórych modeli aparatów, aby móc podjąć świadomą decyzję przy zakupie aparatu.

Poznaj podstawy fotografii

- Co to jest ISO, przysłona i szybkość migawki: Te trzy pojęcia są prawdopodobnie najważniejsze, jeśli chodzi o fotografię. Są to trzy ustawienia, które zadecydują o wyniku Twojego zdjęcia. - Co to jest F-Stop: Przysłona to wielkość otworu wewnątrz obiektywu, przez który wpada światło. Im niższa liczba, tym większy jest otwór, co oznacza, że wpada do niego więcej światła. Gdy zmieniasz przysłonę, zmieniasz też wartość F-stop. - Co to jest światłomierz: Światłomierz to funkcja, która może znajdować się w aparacie lub w osobnej aplikacji. Pomaga ona określić, ile światła jest w miejscu, w którym robisz zdjęcia. - Co to jest ISO: ISO określa czułość matrycy aparatu. Im niższa liczba, tym mniejsza czułość, co oznacza, że do wykonania zdjęcia tej samej jakości potrzeba więcej światła.

Rób zdjęcia w formacie RAW

Obecnie większość aparatów oferuje możliwość robienia zdjęć w formacie RAW. Jest to typ pliku, który zawiera nieprzetworzone dane obrazu z matrycy aparatu, dzięki czemu można edytować zdjęcie i dostosować ustawienia balansu bieli i ekspozycji, a także poprawić ewentualny kurz lub niedoskonałości skóry w oprogramowaniu, bez utraty jakości. Zdjęcia RAW są odpowiednie dla osób, które bardziej poważnie podchodzą do fotografii i chcą mieć większą kontrolę podczas edycji zdjęć. Jeśli nie wiesz, co to są RAW-y, powinieneś używać JPG-ów.