Co to jest tunel ogrodowy i do czego jest przydatny?Czy chcesz rozpocząć uprawę warzyw lub owoców w swoim ogrodzie, ale obawiasz się, że nie przetrwają one mrozów lub nadmiernych wahań pogody? Wtedy tunel ogrodowy może być świetnym pomysłem. Dowiedz się, co to jest i jakie daje korzyści.

Czym dokładnie jest tunel ogrodowy?

Do budowy tunelu ogrodowego używa się specjalnej folii. Dlatego też często słyszy się określenie "tunel foliowy". Jest to konstrukcja, dzięki której niewielkim kosztem można uzyskać skuteczną ochronę roślin przed bakteriami, ptakami czy różnego rodzaju owadami. Dlatego nie musimy się martwić, że zasiane przez nas warzywa i owoce zostaną zjedzone lub nawet zniszczone, co mogłoby spowodować, że cała nasza praca pójdzie na marne.

Budując tunele foliowe, można także zapewnić roślinom odpowiedni poziom wilgotności i oczywiście temperaturę, której potrzebują do prawidłowego, a nawet szybszego wzrostu. Jak widać, inwestując czas i pieniądze w takie tunele, można uzyskać np. znacznie większą pewność, że czas, który poświęcamy na pielęgnację i uprawę roślin, nie będzie zmarnowany, a uzyskane plony spełnią nasze oczekiwania. Oczywiście, gdybyśmy tylko przestrzegali wszystkich najważniejszych zasad związanych z konkretnymi gatunkami roślin.

Dlaczego warto mieć tunel ogrodowy?

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy tunel ogrodowy to dobry pomysł, zapoznaj się z najważniejszymi zaletami, jakie oferuje.

W naszej strefie klimatycznej trudno jest zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Z tego powodu wiele osób decyduje się na instalację szklarni lub tuneli ogrodowych. Porównując te dwa rozwiązania, można stwierdzić, że w rzeczywistości przynoszą one dość podobne korzyści. Tunele ogrodowe są jednak niewątpliwie znacznie tańszym rozwiązaniem niż szklarnia, a ponadto ich założenie zajmuje znacznie mniej czasu i można je wykonać samodzielnie, nawet jeśli nie ma się doświadczenia w tej dziedzinie.

Jednak cena nie jest jedyną korzyścią związaną z tunelem foliowym. Bardzo ważne jest także zapewnienie roślinom w ogrodzie tunelowym odpowiedniej temperatury i poziomu wilgotności.  Ponadto można chronić rośliny na przykład przed silnymi wiatrami, które, zwłaszcza na początku ich rozwoju, mogą mieć bardzo negatywny wpływ na późniejszy rozwój rośliny.

Coraz częściej zdarzają się przymrozki w kwietniu i maju. Cała nasza praca nad roślinami może zostać przez to skutecznie zniweczona. Jeśli jednak zdecydujesz się na założenie ogrodu tunelowego, rośliny pozostaną w doskonałej kondycji.

Należy również pamiętać, że tunele są również dość mobilne. Jeśli po prostu uznasz, że obecna lokalizacja nie jest odpowiednia, możesz przenieść tunel w następnym sezonie bez konieczności jego demontażu.

Jak widać, tunel ogrodowy jest opłacalnym rozwiązaniem, które zapewnia roślinom wiele różnych korzyści, zwiększając efektywność uprawy.