Tunele foliowe to coś więcej niż małe szklarnieChoć tunele foliowe pod pewnymi względami zastępują szklarnie, to niesprawiedliwe jest stwierdzenie, że są ich mniejszymi i tańszymi odpowiednikami. Tunele foliowe w ogrodzie pełnią jeszcze ważniejszą funkcję.

Dobry tunel zawsze można przenieść

Jedną z największych zalet tuneli foliowych, które nie występują już w szklarniach, jest pewna mobilność. Oczywiście przeniesienie tunelu wymaga pewnego wysiłku, ale jest całkowicie możliwe, a nawet umożliwia zmianę konfiguracji na letnią i zimową. Jest to tym bardziej istotne, że ogrody zmieniają się, są rearanżowane z różnych powodów i lekka, przenośna konstrukcja z trwałą, składaną ramą jest naprawdę bardzo praktyczna.

Prawdą jest, że wielu użytkowników nie przenosi swoich tuneli przez lata - nie ma w tym nic złego - ale nawet w takim przypadku lekka konstrukcja jest wielką zaletą, ponieważ tunel można złożyć samodzielnie w kilka godzin i nie potrzeba do tego żadnych specjalnych narzędzi.

Lepsze warunki przy niższych kosztach

Możliwość wyboru tunelu foliowego z różnokolorowymi pokrywami daje ogrodnikowi swobodę stworzenia idealnych warunków, niezależnie od tego, jakie rośliny będą w nim rosły. W zasadzie szklarnie nie filtrują światła innego niż ultrafioletowe. Jednak zmieniając tunel z białą folią na taki z zieloną, można stworzyć korzystniejsze warunki dla roślin, które nie lubią pełnego słońca. W szklarni często znacznie trudniej jest zapewnić im podobne warunki.

Dodatkowo, wybierając tunel z wieloma otworami wentylacyjnymi, można bardzo precyzyjnie wentylować całą objętość, co w przypadku szklarni jest trudniejsze ze względu na ich stałą konstrukcję.

Tunele foliowe są znacznie tańsze

Kolejnym czynnikiem, który może przechylić szalę na korzyść tunelu foliowego nad małą szklarnią, są oczywiście koszty. Co prawda ktoś wysunie argument trwałości, ale naprawa folii w tunelu jest zazwyczaj nie tylko możliwa, ale i dość prosta, podczas gdy klasyczne szklarnie są zdecydowanie trudniejsze w utrzymaniu.

Ponadto, jeśli chodzi o wyposażenie ogrodu prowadzonego z pasji, a nie w celach komercyjnych, to same koszty zakupu, transportu i montażu szklarni postawiłyby już pod znakiem zapytania sens przedsięwzięcia. Owszem, szklarnie mają sens na skalę przemysłową, ale nawet tam są obecnie często zastępowane przez plastikowe niskie tunele. W małym ogrodzie wszystkie zalety tunelu są korzystne.

Oczywiście jest jedno ostatnie zastrzeżenie: w tego typu porównaniu korzystnie wypadają tunele foliowe wysokiej jakości, najlepiej te wykonane ze wzmocnionej folii, które są po prostu trwalsze. Wysokiej jakości tunel spełnia potrzeby większości użytkowników, nie tylko amatorów, ale i półprofesjonalistów. Nawet gospodarstwa komercyjne częściowo zastępują szklarnie tunelami foliowymi, które są podobne do tuneli ogrodowych - tylko większe - i to jest chyba najlepsza rekomendacja.