Co to jest zespół niespokojnych nóg? I jak go wyleczyć!Zespół niespokojnych nóg (RLS) to niewyjaśnione uczucie w nogach, które sprawia, że czujesz, że muszą się one ciągle poruszać. Zwykle zdarza się to, gdy siedzisz lub leżysz i nie jesteś aktywny przez dłuższy czas. Ale czym dokładnie jest zespół niespokojnych nóg? Jak się czuje i jak można go leczyć? Jeśli czytasz ten artykuł, być może zmagasz się z tym samym problemem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach, możliwościach leczenia i jak radzić sobie z tym stanem w życiu codziennym.

Jak czuje się zespół niespokojnych nóg?

Nie jest jasne dokładnie, dlaczego zespół niespokojnych nóg się zdarza. Ale lekarze stwierdzili, że ludzie, którzy go mają, mają niski poziom żelaza we krwi, a także mają inne problemy zdrowotne. Należą do nich cukrzyca, choroby serca i zaburzenia pracy nerek. Twoje problemy zdrowotne mogą być spowodowane niskim poziomem żelaza w organizmie. Lub może to być spowodowane przez inne problemy zdrowotne, które mogą prowadzić do niskiego poziomu żelaza, takie jak cukrzyca. Zespół niespokojnych nóg występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zwykle występuje między 30 a 60 rokiem życia, kiedy to kobiety są bardziej narażone na niski poziom żelaza. Uważa się, że zespół niespokojnych nóg występuje z powodu zmian w substancjach chemicznych, które wpływają na to, jak odczuwasz ból i swędzenie. Jak czuje się zespół niespokojnych nóg?

  • Jeśli cierpisz na zespół niespokojnych nóg, możesz zauważyć, że Twoje nogi są obolałe, mrowią lub jakby się poruszały, nawet gdy siedzisz nieruchomo.
  • Odczucia te mogą być tak silne, że zakłócają sen i utrudniają skupienie się na codziennych czynnościach. Co powoduje uczucie konieczności poruszania nogami nie jest dokładnie znane. Uważa się jednak, że dochodzi do zmian w sposobie działania Twojego układu nerwowego.
  • Twój układ nerwowy kontroluje Twoje ruchy i uczucia. Kiedy masz zespół niespokojnych nóg, zakończenia nerwowe w nogach wykazują zwiększoną aktywność. W rezultacie, czujesz się niespokojny i masz potrzebę poruszania nogami.

Leczenie zespołu niespokojnych nóg

Pierwszym krokiem w leczeniu zespołu niespokojnych nóg jest wykluczenie jakiejkolwiek podstawowej przyczyny. Zdecydowanie powinieneś zobaczyć się z lekarzem, aby upewnić się, że nie ma żadnych warunków medycznych, które mogłyby być przyczyną Twoich objawów, takich jak anemia lub cukrzyca. Lekarz może również zalecić badania krwi, aby sprawdzić, czy nie ma anemii i niedoboru żelaza. Niespokojny może być spowodowane przez inne czynniki niż tylko RLS. Stres, słaby sen, spożycie kofeiny, alkoholu i nikotyny to tylko niektóre czynniki, które mogą sprawić, że poczujesz się niespokojnie. Kiedy RLS jest spowodowane niskim poziomem żelaza, leczenie polega na zwiększeniu poziomu żelaza. Suplementy żelaza są najczęstszą metodą leczenia tego. Istnieją również inne sposoby leczenia RLS, które nie obejmują suplementów żelaza.