Wypełnianie PIT przez Internet – nic prostszego. Sprawdź!

Wraz z przyjściem kolejnego roku, wielu podatników doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że będą oni musieli dokonać niezbędnych rozliczeń z urzędem skarbowym. Każdy obywatel jest bowiem zobowiązany do wypełnienia i złożenia deklaracji podatkowej i z pewnością nikomu z nas nie kojarzy się to z najprzyjemniejszym obowiązkiem. Co więcej, niektóre kwestie rozliczeniowe wciąż budzą wiele wątpliwości. Wobec tego, najlepszym możliwym rozwiązaniem, jest złożenie deklaracji PIT przez Internet. Dlaczego warto się na to zdecydować. Jakie deklaracje można w ten sposób złożyć?

Rozliczenie PIT i złożenie deklaracji bez wychodzenia z domu

Obecnie w sieci znaleźć można wiele programów jak np. e-pit, dzięki którym możliwe jest złożenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem Internetu. Oczywiście z początku, wiele osób mogło do tego pomysłu podchodzić nieco sceptycznie, gdyż przywykliśmy do składania PIT-ów osobiście i wypełniania ich przy pomocy księgowego. Obecnie jednak nie musimy nawet wychodzić z domu, by przesłać nasz gotowy PIT do właściwego Urzędu Skarbowego, a to wszystko dzięki https://www.podatnik.info/ . Programy do rozliczania są niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze, a w wielu przypadkach wystarczy jedynie uzupełnić odpowiednie dane, by otrzymać już rozliczoną deklarację. Dzięki całkowitej automatyzacji tego procesu, znacznie zmniejsza się ryzyko popełnienia błędu, który może poskutkować koniecznością wprowadzenia korekty. PIT wypełniony w programie rozliczeniowym bezpośrednio w ciągu kilku sekund wysyłany jest do właściwego urzędu skarbowego, więc nie musimy składać w nim osobistej wizyty. Warto również wspomnieć, że osoby, które zdecydują się na rozliczenie PIT-u online, mogą spodziewać się również ewentualnego zwrotu nadpłaty w znacznie krótszym czasie, niż obywatele, którzy zdecydowali się złożyć deklarację w sposób tradycyjny. 

Jakie rodzaje PIT można rozliczyć online?

Rozliczenie PIT online nie ogranicza się jedynie do standardowej deklaracji podatkowej, która jest PIT-37. Programy rozliczeniowe dają również możliwość przesłania do urzędu skarbowego następujących rodzajów PIT-ów:

PIT-36

PIT-36L

PIT-38

PIT- 39

Oczywiście warto w tym momencie pokreślić, że rozliczenia deklaracji podatkowej przez Internet może dokonać każdy z podatników. Nie trzeba legitymować się podpisem elektronicznym czy profilem zaufanym. Niemniej jednak trzeba założyć konto, więc podatnikowi potrzebne będą następujące dane:

  • imię i nazwisko

  • numer PESEL- o ile podatnik go posiada

  • dokładna data urodzenia

  • kwota przychodu, która została wykazana w rozliczeniu podatkowym rocznym lub po dokonaniu rozliczenia podatkowego w roku poprzednim

Co więcej nie można zapomnieć o tym, że tuż po przesłaniu PIT-u do właściwego urzędu skarbowego, niezwłocznie otrzymamy UPO czyli urzędowe poświadczenie odbioru. Tak naprawdę, rozliczenie podatkowe wykonane za pośrednictwem Internetu zajmie nam nie więcej niż 15 minut, a program skrupulatnie przeprowadzi nas przez kolejne etapy wypełniania deklaracji. Jest to prosty i szybki sposób, na wywiązanie się z obowiązku podatkowego.