Pompa ciepła i fotowoltaika - czy ten duet się opłaca? Surowce energetyczne w ostatnim czasie osiągają wręcz rekordowe ceny, nic zatem dziwnego w tym, że wiele osób poszukuje najlepszych rozwiązań, które pozwolą na obniżenie codziennych rachunków. Coraz więcej właścicieli domów szuka oszczędności w zielonej energii. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się połączenie paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła.

Pompa ciepła a fotowoltaika - duet idealny

Zestawienie pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych to rozwiązanie, które pozwoli na obniżenie rachunków zarówno za prąd, jak i ciepłą wodę czy ogrzewanie. Takie połączenie pozwala na samowystarczalność energetyczną gospodarstwa domowego, co jest niezwykle istotne i to nie tylko pod względem ekonomicznym. Systemy grzewcze i elementy fotowoltaiki dobrze ze sobą współpracują, z tego też względu coraz częściej są stosowane w nowoczesnym budownictwie. Urządzenia grzewcze wykorzystują bardzo dobrze energię pochodzącą z fotowoltaiki. Pompy i fotowoltaika to nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne rozwiązanie.

Przeciwnicy takiego połączenia twierdzą, że inwestycja w pompy i panele generuje bardzo wysokie koszty. Jest to prawda, ponieważ obie instalacje są dość drogie. Należy jednak mieć na uwadzę, że inwestycja dzięki obniżeniu rachunków dość szybko się zwróci. Dodatkowo poprzez propagowanie korzystania z zielonej energii, można skorzystać z wielu dotacji, które można przeznaczyć za zakup i montaż pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych.

Powietrzna czy gruntowa pompa?

Gruntowa czy powietrzna - który typ pompy ciepła warto wybrać? Model powietrzny będzie znaczne wygodniejszy w montażu, ponieważ nie wymaga wykonywania żadnych odwiertów, nie są potrzebne również podziemne (poziome lub pionowe) kolektory. Pompę powietrzną wystarczy jedynie zamontować i podłączyć do źródła zasilania.

Dlaczego inwestycja w zieloną energię to opłacalne rozwiązanie?

Znaczne podwyżki cen za energię elektryczną, gaz czy węgiel zmuszają do szukania bardziej ekonomicznych rozwiązań, pozwalających na uniezależnienie się od dostawców i stale rosnących cen. Takimi rozwiązaniami są między innymi pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne, pozwalające w sposób niezakłócony korzystać z możliwości, jakie gospodarstwom domowym oferują odnawialne źródła energii.

Pompa ciepła i instalacje fotowoltaiczne bardzo dobrze ze sobą współpracując, wspierając wzajemnie swoje funkcjonowanie, co pozwala na obniżenie rachunków nie tylko za energię elektryczną, ale również obniżyć koszty ogrzewania pomieszczeń w gospodarstwach domowych.